W dzisiejszych czasach coraz trudniej jest wziąć kredyt jeżeli nie masz stałej pracy lub wkładu własnego. Nasz kalkulator pozwoli Ci w łatwy i intuicyjny sposób sprawdzić na jaką sumę możesz zaciągnąć kredyt, jaką posiadasz zdolność kredytową. W poniższym kalkulatorze należy uzupełnić podstawowe dane, niezbędne do wykonania obliczeń. Po wpisaniu informacji kliknięciu w pole oblicz pojawią się interesujące Cię dane o maksymalnej możliwej racie oraz sumie na jaką możesz zaciągnąć kredyt. Kalkulator pokaże również kilka dobrych propozycji kredytowych różnych banków.

Kiedy zamierzamy wziąć kredyt w dowolnym banku, musimy liczyć się z tym, że czeka nas postępowanie prowadzone ze strony przyszłego kredytodawcy, którego celem będzie ustalenie tzw. zdolności kredytowej, czyli określenia możliwości wywiązania się ze spłaty ustalonych wcześniej rat. Sprawdźmy, na co banki zwracają uwagę przy określaniu wiarygodności finansowej kredytobiorcy.

Zarobki
Podstawowym kryterium, jakie bank bierze pod uwagę są oczywiście zarobki podmiotu starającego się o kredyt. Zdolność kredytowa polega na przekonaniu banku, że kredytobiorca jest w stanie spłacić zaciągniętą pożyczkę z należnymi odsetkami. Wysokie dochody i pewna, stała forma zatrudnienia, znacznie ułatwiają możliwość uzyskania kredytu, ale na pewno, nie stanowią jedynego kryterium określania zdolności kredytowej.

Zobowiązania
Kolejnym istotnym czynnikiem dla banku są aktualne zobowiązania finansowe, ciążące na starającym się o przyznanie kredytu. Wszelkie aktualnie zaciągnięte i spłacane kredyty obniżają zdolność kredytową. Wysokość spłacanych rat odejmowana jest przez bank od wysokości dochodów kandydata.

Historia kredytowa
Niemal każdy bank sprawdza również historię kredytową potencjalnego kredytobiorcy. Każde zobowiązanie finansowe, jakie na siebie przyjmujemy, czy będzie to kredyt, czy pożyczka, zostaje zapisane w BIK, czyli Biurze Informacji Kredytowej. Archiwizowana jest w nim cała historia regulowania zobowiązań, nie tylko tych, spłacanych w niewłaściwy sposób, z opóźnieniami itp., lecz również tych, spłacanych wzorowo, na czas. Regulując zobowiązania, zdobywamy ilość punktów. Duża ilość punktów wpływa na pozytywną historię kredytową, a ta z kolei, zwiększa naszą zdolność, stając się uwiarygodnieniem możliwości regularnego spłacania rat.

Ubieganie się o kredyt nie zawsze kończy się jego przyznaniem. Zanim wydana zostanie decyzja o udzieleniu pożyczki, instytucja jej udzielająca musi zbadać, czy kredytobiorca będzie w stanie spłacić zobowiązanie o które się ubiega w zadeklarowanym terminie. Takie sprawdzenie nazywa się badaniem zdolności kredytowej. Nieistotne, czy osoba ubiega się o kredyt hipoteczny, kredyt firmowy czy o pożyczkę gotówkową, badanie zdolności kredytowej to obowiązkowy punkt każdego procesu udzielania pożyczki.

Czym jest zdolność kredytowa?

Najogólniej mówiąc, zdolność kredytowa to zdolność osoby ubiegającej się o kredyt (czyli kredytobiorcy) do spłaty zaciąganego zobowiązania w określonych w umowie kredytowej terminach.

Co wpływa na zdolność kredytową i jak ją poprawić?

Główne czynniki wpływające na zdolność kredytową to:

– dochody (czyli ilość pieniędzy, jaką otrzymuje się z tytułu wynagrodzenia za pracę oraz z innych źródeł)

– wartość zobowiązań (czyli ilość spłacanych aktualnie kredytów i ich wysokość, a także maksymalna wielkość debetu na karcie kredytowej)

– długość okresu kredytowania – czyli czas, na jaki udzielany jest kredyt

– typ rat kredytowych (czyli czy będą to raty stałe, czy malejące)

– waluta kredytu (często ściśle związana z walutą, w jakiej zarabia osoba starająca się o udzielenie kredytu)

– dotychczasowa historia kredytowa (czyli historia wszystkich zaciągniętych dotychczas zobowiązań, ze szczególnym uwzględnieniem terminowości ich spłat (również niska pożyczka gotówkowa ma na to wpływ))

Aby poprawić zdolność kredytową, najlepszym sposobem jest wydłużenie czasu spłaty zobowiązania oraz rekrutacja współkredytobiorcy z dobrą historią kredytową. Dzięki temu można uzyskać lepszą zdolność kredytową i ubiegać się o wyższy kredyt.

Na podstawie:
http://www.czasnafinanse.pl/kredyty/artykuly/jak-podwyzszyc-wskaznik-zdolnosci-kredytowej
https://pl.wikipedia.org/wiki/Zdolno%C5%9B%C4%87_kredytowa