Poniższy kalkulator obliczy ratę Twojego kredytu samochodowego. Należy wpisać kilka podstawowych informacji takich jak kwota kredytu czy okres spłaty aby dowiedzieć się jakiej wysokości będziemy spłacali raty. Algorytm pokaże również wysokości rat malejących oraz równych. Oprócz obliczenia wysokości zobowiązań kalkulator wyświetli również ciekawe oferty różnych banków.

Podczas zakupu nowego auta, mamy do wyboru kilka dróg finansowania tej operacji. Najpopularniejszymi są obecnie dwie opcje: leasing oraz kredyt samochodowy. Czym się one różnią i która z nich będzie dla nas bardziej opłacalna?

Kluczowe uwarunkowania

Na początku warto pokrótce wyjaśnić, na czym obie form finansowania polegają. W przypadku kredytu, będzie to świadczenie celowe, które zapewnia nam bank. Otrzymujemy całą kwotę potrzebną na zakup auta, a następnie spłacamy ją w stosownych ratach, których wysokość zależna jest od wielu czynników.

Leasing jest natomiast przekazaniem praw do użytku pojazdu, za co uiszczamy miesięczne opłaty w określonym okresie. Po jego upłynięciu możemy samochód oddać bądź otrzymać go na własność.

Chcąc rozstrzygnąć, które droga będzie dla nas korzystniejsza, należy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Przede wszystkim kredyt jest przeważnie tańszy w porównaniu do leasingu. Tyczy się to przede wszystkim rat, ale też możliwości wcześniejszej spłaty zadłużenia. W przypadku kredytu ważne jest również to, iż, jeżeli dojdziemy do porozumienia z bankiem, możemy na jakiś czas zawiesić spłatę rat. Kolejnym udogodnieniem jest możliwość sprzedaży samochodu i dalszego uregulowania zadłużenia. Leasing takiej możliwości nam nie daje. Nie każdy leasing zapewni nam również zdobycie auta na własność po spłacie zobowiązania. Potrzebna będzie w tym celu specjalna klauzula.

Jeżeli chodzi natomiast o zalety drugiego rozwiązania, warto zwrócić uwagę na fakt, iż wysokość miesięcznych rat jest niezmienna. Należy jednak liczyć się z tym, iż maksymalny okres spłaty w przypadku leasingu wynieść może jedynie 5 lat (przy kredycie jest to 10 lat), a maksymalna kwota zobowiązania to jedynie 50 tysięcy złotych.

Oczywiście ostateczna decyzja zależna jest od indywidualnych uwarunkowań i sytuacji klienta, jednak kredyt samochodowy wydaje się posiadać więcej zalet, aniżeli leasing.

Kredyt samochodowy jest obecnie jednym z najpopularniejszych sposobów finansowania aut. Obok leasingu, często wybierany jest przez przedsiębiorców. Chociaż całkowity koszt zakupu samochodu przy finansowaniu go kredytem jest wyższy, niż przy zakupie za gotówkę lub zakupie z jednorazową zapłatą, przedsiębiorcy i osoby prywatne chętnie go wybierają, bo pozwala rozłożyć płatność w czasie.
Chociaż kredyt samochodowy to nie kredyt hipoteczny, bank często w równie skrupulatny sposób sprawdza zdolność kredytową kredytobiorcy.

Najważniejsze pojęcia dotyczące kredytu samochodowego:

Promesa kredytowa – jest to zobowiązanie banku do udzielenia kredytu na określonych w ofercie kredytowej warunkach. Najczęściej ważność oferty to 30 dni.

Przedmiot kredytu samochodowego – kredyt samochodowy to rodzaj kredytu celowego, czyli udzielanego na konkretny cel (w tym przypadku zakup pojazdu). Ważne jest, żeby pojazd, który będzie kupowany posiadał możliwość rejestracji.

Umowa kredytowa – umowa potwierdzająca zawarcie kredytu. W niej są opisane wszystkie jego warunki. Sporządzana jest w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach. W niej określony jest również okres kredytu, czyli okres, w którym należy spłacić zobowiązanie, wysokość wkładu własnego oraz wysokość rat kredytowych.

Kredyt firmowy dość często przybiera kształt kredytu samochodowego. Przedsiębiorcy często decydują się na taki sposób finansowania zakupów, ze względu na rozłożenie płatności w czasie.

Dla osób prywatnych kredytem samochodowym staje się często pożyczka gotówkowa. Dzieje się tak dlatego, że większość banków udzielając pożyczki na zakup samochodu wymaga wkładu własnego.

Na podstawie:

http://www.samochodowykredyt.eu/pojecia_kredytowe.php