W świecie domowych finansów bardzo często pojawia się zobowiązanie wobec banków, które niejako wpisuje się w nowoczesny model zarządzania prywatnym budżetem. Dodatkowe pieniądze są remedium na wszelkiego rodzaju trudniejsze sytuacje, pozwalają bez wyrzeczeń zrealizować plany. Zarówno karta kredytowa, jak i pożyczki gotówkowe są powszechnie znane i co więcej – lubiane. Wydają się codziennymi produktami, do złudzenia podobnymi; stąd też wielu z nas nie zastanawia się nad poprawnością ich wyboru. Tymczasem to dwie zupełnie inne opcje, działające w odmienny sposób, dlatego warto poznać te niuanse, które nie tylko je różnią, ale także sprawiają, że powinniśmy je wybierać z rozmysłem

karta kredytowa i gotówka

(Nie) wirtualne pieniądze

Popularna karta kredytowa zagościła w naszych portfelach na dobre, zwłaszcza że jest połączeniem najlepszych parametrów kredytu odnawialnego z możliwością spłaty zaciągniętego zobowiązania bez odsetek. Jest rozwiązaniem idealnym dla zdyscyplinowanych osób, które potrzebują niewielkich pożyczek udzielanych na krótki czasu.

Wspomniany brak odsetek za zaciągnięty kredyt ma miejsce w przypadku, gdy pożyczoną kwotę w całości spłacimy w nieprzekraczalnym terminie, a także, jeśli dotyczy ona transakcji bezgotówkowych. To zasadnicza uwaga, którą należy zapamiętać, ponieważ w przypadku opóźnienia spłaty całości bank naliczy niemałe odsetki.

Karta kredytowa to perfekcyjne rozwiązanie dla tych osób, które chcą zawsze mieć pod ręką dodatkowe pieniądze na awaryjne sytuacje lub bieżące wydatki. Sięgając po nią, trzeba ją niejako wpisać w domowy budżet, szczególnie wtedy, gdy nie będziemy w stanie spłacić w całości zobowiązania. Oczywiście te możemy płacić w cyklicznych ratach, ale to znacznie droższe rozwiązanie. Warto wiedzieć, że koszt karty podraża opłata za jej wydanie, wznowienie i ubezpieczenie.

 

Dodatkowe pieniądze w gotówce

Osoby, które nie mają ochoty na pilnowanie spłat z karty kredytowej i zdecydowanie preferują jednorazową wypłatę określonej kwoty, powinny sięgnąć po produkt, jakim jest właśnie pożyczka gotówkowa.

Spłacane w comiesięcznych ratach zobowiązanie jest łatwiejsze do zaplanowania. Podpisując umowę, klient otrzymuje harmonogram spłaty wraz z okresem kredytowania. Oprócz tego zna stałe koszty pożyczki i wszystkie dodatkowe opłaty. Nie mniej, nie jest to produkt odnawialny, tym samym, jeśli chcemy sięgnąć kolejny raz po pożyczkę, musimy złożyć kolejny wniosek i podpisać nową umowę. Otrzymanie pożyczki gotówkowej jest podobne w swoich kryteriach do karty kredytowej – należy wykazać się zdolnością kredytową, wiarygodnością i źródłem dochodu. Stali klienci banków najczęściej nie muszą dostarczać żadnych zaświadczeń i mogą skorzystać z dedykowanych im, korzystnych ofert. Pożyczka gotówkowa to łatwo dostępne pieniądze, które mogą zostać przelane na wskazane konto lub wypłacone gotówką. Można je przeznaczyć na dowolny cel.

 

Dla każdego indywidualnie

Reasumując, karta kredytowa to produkt odnawialny, dla osób, które chcą mieć łatwy dostęp do dodatkowych środków finansowych, bez konieczności składania kolejnych wniosków. W jej przypadku istotna jest samodyscyplina i zdolność analitycznego podejścia do prywatnego budżetu. Natomiast pożyczka gotówkowa to produkt jednorazowy, nieodnawialny; spłacany w góry ustalony sposób, dzięki czemu o wiele prościej jest wpisać ją w kanon comiesięcznych wydatków.

źródło:

1.http://www.bankier.pl/wiadomosc/Sposob-na-dziure-w-domowym-budzecie-karta-kredytowa-pozyczka-gotowkowa-czy-limit-w-koncie-2448279.html

2.http://www.comperia.pl/artykuly/o_kredytach_gotowkowych/10148-co-lepsze—kredyt-gotowkowy-limit-w-koncie-czy-karta-kredytowa.html

3.http://www.polskieradio.pl/42/276/Artykul/1238575,Zadluzenie-na-karcie-kredytowej-moze-byc-bardziej-oplacalne-niz-pozyczka