W sytuacji, w której wyraźnie brakuje nam własnej gotówki na realizację planów, większość zaczyna się zastanawiać nad zaciągnięciem zobowiązania finansowego w jednej z instytucji. Na liście potencjalnych źródeł znajdują się banki oraz parabanki. Te pierwsze są powszechnie znane i gwarantują bezpieczeństwo transakcji, drugie natomiast przyciągają minimalną ilością formalności, ale czy są bezpieczne i można im zaufać?

kredyt-gotowkowy-czy-pozyczka-pozabankowaParabank to nie bank

Po głośnej aferze z jednym z parabanków, który obiecywał dosłownie złote góry, wydaje się, że coraz częściej zwracamy uwagę na tego rodzaju instytucje i staramy się sprawdzić ich wiarygodność. Co więcej, pojawiające się informacje o małych pożyczkach, które w przypadku nieterminowej spłaty urastają do majątku dłużnika, jest kolejnym sygnałem ostrzegawczym dla tych, którzy zamierzają wziąć pożyczkę w parabanku. Czy wszystkie te instytucje pozabankowe są dla potencjalnych klientów aż tak bardzo ryzykowne?

Musimy wiedzieć, że żadna z instytucji pozabankowych nie ma gwarancji bezpieczeństwa oraz kontroli KNF, a to w praktycznym przełożeniu oznacza, że jako pożyczkobiorcy nie mamy gwarancji stałości oprocentowania. Nie zawsze klarowne są także zasady udzielania pożyczek pozabankowych, a reklamy, które do nas docierają, mogą wprowadzać nas – konsumentów – w błąd i utwierdzać w przekonaniu, że mamy do czynienia z bankiem. Dokładnie taki mechanizm wizualny zastosował upadły już parabank, który oprócz super lokat w złocie, udzielał pożyczek.

Pożyczka pozabankowa nie musi być jednak złą. Ważne byśmy wiedzieli, komu możemy zaufać. Omijajmy wszelkiego rodzaju ogłoszenia na słupach – wybierajmy znane i renomowane firmy, które nie boją się pokazywać swojego wizerunku i udostępniają wszystkie swoje dane. Naturalnie musimy zdawać sobie sprawę, że w zamian za szybkie formalności, brak weryfikacji w nieprzyjaznych dla wielu rejestrach BIK i KRD płacimy o wiele większe odsetki, a termin spłaty jest najczęściej bardzo krótkim. Nie zawsze istnieje możliwość wydłużenia okresu spłaty, a jeśli już, to kwota zaczyna urastać do szaleńczych sum.

Bankowy kredyt gotówkowy

Pierwsza zasada, która pozwoli nam odróżnić oferty banków od innych, jest w samym nazewnictwie produktu – kredyt jest zarezerwowany wyłącznie dla banków. Procedura ich udzielania jest dobrze znana. Banki weryfikują potencjalnych kredytobiorców we wszystkich możliwych rejestrach, sprawdzają ich wiarygodność i wypłacalność, a także obliczają zdolność kredytową. Większe obwarowania to w istocie większe bezpieczeństwo dla obu stron.

Banki podlegają nieustannemu nadzorowi KNF, a także muszą kierować się przepisami prawa bankowego dotyczącego udzielania kredytów. Rzeczywiście, czas rozpatrywania wniosków może okazać się dłuższy niż w przypadku pożyczek parabankowych, aczkolwiek banki posiadają także oferty dla swoich stałych klientów, którzy niejednokrotnie otrzymują kredyty gotówkowe „od ręki”.

Kredyty bankowe to wachlarz propozycji – począwszy od gotówkowych po hipoteczne. Każdy z tych produktów ma swoje obwarowania dotyczące ich udzielania, nie mniej są to o wiele bezpieczniejsze formy zdobycia potrzebnych pieniędzy niż oferty parabanków.

Jaka decyzja?

Rzeczywistość, w jakiej żyjemy, często nie pozwala nam na dokonanie tego bezpieczniejszego wyboru. Pamiętajmy, że parabanki chętnie udzielają pożyczek osobom, które na kredyt w banku nie mają najmniejszych szans. Sięgając po chwilówki i pożyczki gotówkowe, bierzmy wyłącznie tyle, ile w rzeczywistości potrzebujemy i jesteśmy w stanie spłacić. Wybierajmy te instytucje, które są powszechnie znane.
Decydując się na bezpieczny kredyt bankowy, sprawdzajmy oprocentowanie i rzeczywisty koszt kredytu. Dobrym zwyczajem zwiększającym naszą konsumencką ochronę jest dokupienie stosownego ubezpieczenia.