Nierzadko, sytuacja życiowa zmusza nas do zaciągnięcia kilku zobowiązań kredytowych jednocześnie. Kiedy posiadamy już jeden kredyt, podejmując decyzję o zaciągnięciu drugiego, zazwyczaj szukamy najbardziej korzystnej oferty, którą często znajdujemy w innym banku, niż ten, w którym obecnie posiadamy zobowiązanie. Taka sytuacja, ze względu na korzystną ofertę, jaką w danym momencie oferuje inna placówka, może kusić i stanowić najbardziej dogodną ofertę. Na dłuższą metę, okazuje się jednak, że spłacanie zobowiązań zaciągniętych w wielu placówkach, może być uciążliwe. Wyjściem może być kredyt konsolidacyjny.

kredyt konsolidacyjny

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny stanowi możliwość scalenia kilku zobowiązań finansowych zaciągniętych w różnych placówkach, w jedną całość, która będzie regulowana tylko w jednym banku. Przeniesienie kilku zadłużeń odbywa się na zasadzie zsumowania dotychczasowych zobowiązań w jedno, czego efektem będzie spłacanie w jednej racie. Dla kredytobiorcy niezwykle ważny staje się fakt, że załatwienie wszystkich formalności przejmuje na siebie placówka bankowa, która będzie od tej pory jedynym kredytodawcą.

 

Kiedy warto rozważyć możliwość kredytu konsolidacyjnego?

Kredyt konsolidacyjny niesie za sobą wiele korzyści i może być ratunkiem dla wielu kredytobiorców, kiedy ich sytuacja finansowa polega pogorszeniu. Zastanówmy się kiedy warto zaciągnąć kredyt konsolidacyjny? Możliwość scalenia kilku kredytów w jeden może być niezwykle korzystna dla wielu zadłużonych, jednak nie oznacza to, że w każdym przypadku będzie ona najlepszym rozwiązaniem.

 

Wygoda i komfort – zaoszczędzisz czasu

Pierwszym aspektem jest wygoda. Comiesięczne spłacanie kilku rat, których regulowanie odbywa się w wielu placówkach, co ciągnie za sobą konieczność dokonywania wielu przelewów, jest wyjątkowo uciążliwe. Kredyt konsolidacyjny stwarza komfort odprowadzania jednej raty, co stanowi duży zysk wolnego czasu i gwarancję swobodnego zapanowania nad dokonywaniem przelewów i nie pominięciem żadnego z nich. Przy konieczności dokonania wielu przelewów, o pomyłkę nie jest łatwo. Kredyt konsolidacyjny znacznie ułatwia tą procedurę.

 

Pomocna dłoń przy trudnej sytuacji finansowej

Najważniejszym czynnikiem, który wpływa na to, że kredyt konsolidacyjny może być korzystny, jest pogorszenie obecnej sytuacji finansowej i konieczność zyskania możliwości spłacania bardziej dogodnych rat. Kredyt konsolidacyjny stwarza możliwość mniej uciążliwego regulowania zobowiązań. Jest to możliwe dzięki wydłużeniu okresu spłacania rat, a co za tym idzie, również i obniżeniu wielkości rat. Zaciągając kilka kredytów, szacujemy nasze możliwości według obecnej sytuacji uwarunkowanej konkretnymi przychodami. Ta, może się jednak zmienić w międzyczasie. W takiej sytuacji, możliwość spłacania niższej raty wydaje się być prawdziwym zbawieniem. Dodatkowo, wydłużenie okresu spłacania zobowiązania wpłynie nie tylko korzystnie na wysokość raty, ale również na wielkość całkowitej kwoty spłacania zobowiązań. Wydłużenie okresu spłacania kredytu, obniży również stopę procentową, a co za tym idzie, również i wielkość ostatecznej kwoty jaką będziemy musieli spłacić kredytodawcy.