Każdy, kto ubiega się o kredyt na zakup samochodu ma zazwyczaj zupełnie inną sytuację. Bank wyliczając ryzyko, a co za tym idzie i koszt takiego kredytu będzie z pewnością brał pod uwagę nie tylko wartość auta i dochody potencjalnego kredytobiorcy, ale także długość okresu kredytowania czy choćby formę zatrudnienia osoby wnioskującej o kredyt. Z kolei dla kredytobiorcy obok samych kosztów kredytu i wysokości rat, ważna może być również forma zabezpieczenia takiego kredytu.

kredyt samochodowy

Koszty kredytu w różnych bankach

W różnych instytucjach inne będą koszty kredytu samochodu nowego, a inne raty będziemy płacić kupując na kredyt samochód używany. W różnych bankach różnie to wygląda, zanim zdecydujemy się na kupno samochodu, trzeba dokładnie przeanalizować wszystkie oferty. Trzeba również pamiętać, że na koszt kredytu wpływa nie tylko nominalne oprocentowanie i zawsze brać pod uwagę oprocentowanie rzeczywiste, prowizję banku, ubezpieczenie i ewentualną opłatę przygotowawczą, czyli czynniki, które dla każdego kredytobiorcy mogą być zupełnie inaczej skalkulowane przez różne banki.

Zabezpieczenie kredytu na samochód – na co zwracać uwagę?

Zabezpieczeniem takiego kredytu będzie zakupiony samochód. Najczęściej stosowaną formą takiego zabezpieczenia może być zastaw rejestrowy albo tzw. przewłaszczenie. W przypadku zastawu, informacja o nim znajdzie się zarówno w dowodzie rejestracyjnym samego pojazdu, jak i w krajowym rejestrze zastawów. Z kolei w przypadku przewłaszczenia, bank staje się współwłaścicielem auta i ma 49% udziałów w jego własności, a karta pojazdu pozostaje w bankowym depozycie.

Niektóre banki w umowach kredytowych zamieszczają również klauzulę o warunkowym przewłaszczeniu, czyli zapis, który stanowi, że w przypadku niespłacenia dwóch kolejnych rat, samochód staje się w 49% własnością banku. Takie rozwiązanie jest coraz częściej stosowane i wygodne dla kredytobiorców, bo w przypadku regularnych spłat nie pozostawia po sobie żadnych śladów w dokumentach samochodu. Jednak aby taka forma zabezpieczenia mogła być stosowana, bank często wymaga większego wkładu własnego. Niezależnie od formy zabezpieczenia, obowiązkowo trzeba też wykupić ubezpieczenie autocasco.

Narzędzia, dzięki którym łatwiej porównać oferty banków

Oczywiście zanim jeszcze udamy się do banku, warto samemu sprawdzić, jakie warunki mogą w naszej sytuacji zaproponować nam różne instytucje. Wyjątkowo pomocny może się w tym okazać kalkulator kredytu samochodowego. Takie dostępne w internecie narzędzia pomogą wyliczyć nam raty kredytu w różnych bankach i porównać ze sobą różne oferty dostosowane do naszych indywidualnych potrzeb. Dobry kalkulator uwzględni w swoich obliczeniach zarówno warunki samego kredytu, okres spłaty i nasz wkład własny, jaki i to, czy decydujemy się na samochód nowy czy używany, oraz rok produkcji i cenę samochodu.