Marzenie o własnym mieszkaniu czy domu skłania nas do zaciągania kredytów hipotecznych. Każdy bank oferuje tego rodzaju produkty, które tylko na pierwszy rzut oka mogą wydawać się niemalże identyczne. W rzeczywistości różnią się one szczegółami, które w bliższym poznaniu mogą okazać się w konkretnym przypadku absolutnie niekorzystne.

kredyt hipoteczny

Wybieraj samodzielnie

Pierwsza koronna zasada mówi, że to, co dobre dla twojego znajomego nie zawsze będzie tak samo korzystne dla ciebie. Różnimy się oczekiwaniami, dochodami i ogólną sytuacją materialną. Inne mamy możliwości spłaty i inne, stałe zobowiązania. Oczywiście sugestia zaufanych osób może być pomocą, ale w żadnym razie nie może być jedyna.

Nie tylko jeden bank

Pamiętajmy, że tyle ile banków, tyle kredytów hipotecznych, dlatego nie skupiajmy się wyłącznie na jednej ofercie. W jednym banku nasza zdolność kredytowa może być zbyt niska, w innym będzie zadowalająca. Podobnie jest z oprocentowaniem czy kosztami obsługi kredytu. Zanim podejmiemy decyzję musimy praktycznie przeanalizować wszystkie oferty. W wyborze kredytu hipotecznego pomoże nam  kalkulator kredytowy, który wskaże najlepsze aktualnie oferty i wyszczególni ich zalety oraz ewentualne wady. Poza tym, przy pomocy tego narzędzia będziemy w stanie obliczyć naszą wstępną zdolność kredytową.

Istotne kwestie

Zwróćmy uwagę nie tylko na niskie oprocentowanie, które jest absolutnie niekwestionowanym atutem, ale też na inne parametry, które mogą znacznie podwyższać rzeczywistą kwotę kredytu.

Banki w zamian za niskie oprocentowanie mogą podwyższać prowizje i inne koszta obsługi kredytu — to także powinno zostać przez nas zauważone, może się bowiem okazać, że najniższe na rynku oprocentowanie nie jest w rzeczywistości atrakcyjne, jeśli przeliczmy ile naprawdę będziemy musieli zwrócić do banku.

Pamiętajmy także, że niskie stopy oprocentowania za kilka lat mogą być wysokimi, stąd też przeanalizujmy treść umowy i zastanówmy się nad realnym okresem kredytowania. Zbyt długi oznacza dla nas większe ryzyko.