To, czy bank, do którego udamy się po kredyt, ostatecznie nam go udzieli, zależy od bardzo wielu czynników. Jednym z najważniejszych jest z pewnością nasza zdolność kredytowa, na której podstawie bank oceni, czy będziemy rzeczywiście w stanie terminowo spłacać swoje zobowiązania.

Zanim jeszcze udamy się do banku, warto samemu sprawdzić, na co sobie możemy pozwolić. Aby ułatwić sobie obliczenia możemy wykorzystać kalkulator zdolności kredytowej. Takie narzędzia, dostępne za darmo w sieci, biorą pod uwagę nasze dochody i wydatki, a na ich podstawie kalkulują bezpieczną dla nas kwotę kredytu.

zdolnosc-kredytowa

Co powinniśmy brać pod uwagę licząc swoją zdolność kredytową?

Każdy kalkulator kredytowy, żeby obliczyć wysokość rat, jakie będziemy rzeczywiście w stanie regularnie spłacać, musi brać w swoich obliczeniach pod uwagę nasz miesięczny dochód oraz sumę wszystkich wydatków, jakie w tym czasie ponosimy. Będą to nie tylko koszty utrzymania, opłaty stałe, takie jak rachunki za prąd, wodę, gaz czy choćby telefon i paliwo, ale także i suma wszystkich naszych innych zobowiązań i kredytów, z limitem na karcie kredytowej włącznie.

Jeżeli chcemy własnoręcznie przeprowadzić obliczenia, nie możemy pominąć również składek ubezpieczeniowych, wydatków na jedzenie, odzież itp. Bank z pewnością weźmie również pod uwagę ilość i wiek osób w gospodarstwie domowym, także starajmy się w kosztach utrzymania uwzględnić naprawdę wszystkie wydatki. Tylko w ten sposób będziemy mieli pewność, że stać nas na kolejne zobowiązania. Tu znajdziesz kalkulator zdolności kredytowej, który w łatwy sposób przeliczy Twój potencjał kredytowy.

Na zdolność kredytową mają wpływ nie tylko dochody i wydatki ale również tzw. profil kredytobiorcy – czyli wszystkie informacje istotne dla banku, który miałby nam udzielić kredytu. Co prawda różne banki troszkę inaczej interpretują poszczególne wskaźniki i inaczej kalkulują koszty udzielanych przez siebie kredytów, ale dla każdego banku niezwykle istotna będzie nasza historia kredytowa, czyli informacje na temat wszystkich naszych zobowiązań, które przechowuje Biuro Informacji Kredytowej.

Na podstawie danych gromadzonych w BIK bank może lepiej określić ryzyko związane z udzieleniem nam kredytu i naszą wiarygodność jako dłużnika. Warto więc dbać o to, aby nasza ocena w BIK była możliwie jak najwyższa. Każde nieregularnie i nieterminowo spłacane zobowiązania znajdują swoje odzwierciedlenie w ocenie naszej wiarygodności kredytowej. Na stronach BIK każdy może pobrać raport na swój temat. Z pewnością warto raz na jakiś czas samodzielnie sprawdzić jak oceniana jest nasza wiarygodność.